פוסט השראה לכתיבה 8 עד 15 ביולי

אלו הסיבות שבגללן הקהל ירצה לעקוב אחרי התוכן שלך

הפוסט הזה יעזור לך לקבל השראה לתוכן שיסקרן את הקהל שלך, אבל שגם יהיה לך כיף ליצור.
כך מקבלים השראה מהאקטואליה, מהתרבות, מלוח השנה, ומההיסטוריה

"בהתחלה הייתי מעלה פוסט בבלוג, וכלב לא נכנס לקרוא"

הילה לוי, "תלתלים"

להפוך תוכן שאף אחד לא רואה, לתוכן שאנשים ירצו לקרוא

במהלך השנה שעברה נתקלתי כמה פעמים בהפקות מהממות של הבלוגרית הילה לוי, שבהן היא כותבת על אופנה ישראלית, ומצטלמת ומדגמנת בגדים ואקססוריז שהיא אוהבת.  פשוט נדלקתי על הקונספט! 
השבוע ביקשתי לראיין אותה לכתבה שתתפרסם בבלוג בקרוב. עד לפרסום הכתבה חשוב לי לשתף אתכם בכמה תובנות שהיו לי בעקבות הריאיון

1. כדי שיהיה לה מעניין וכיף לכתוב, הילה בחרה להתמקד בתחום שהיא מאד אוהבת, ושהכתיבה עליו מספקת לה גם צורך רגשי (הילה סיפרה שזו הייתה עבורה דרך להיות בדיאלוג עם אמא שלה, שנפטרה, ושהייתה 'אושיית אופנה'.)

2. . כשהילה גילתה שהיא העלתה פוסט ו"כלב לא נכנס לקרוא", היא הבינה שהיא צריכה להכיר טוב יותר את התחום. היא נכנסה לקבל השראה מבלוגים אחרים, והבינה שהיא חייבת לשפר את הנראות של התמונות וללמוד לפעול ברשתות החברתיות, כדי לקדם את התוכן. אז היא הלכה ללמוד! 

3.  הילה הבינה שהיא צריכה להיות יותר ספציפית – לא מספיק לכתוב על תחום האופנה, אלא להתמקד. היא הפכה את הבלוג ל'בלוג אופנה ישראלית' והחלה להתמקד בעסקים מקומיים, אקו פאשן ו'יד שנייה'. וברגע שהיא התחילה להתמקד – עסקים מתאימים התחילו לפנות אליה ביוזמתם, כדי שתכתוב עליהם. "תלתלתים" הוא הבלוג שלה. 

לשאוב השראה מכל מה שאקטואלי

 

👈 לבנון קורסת – 

לא יודעת אם כבר שמעתם, אבל לבנון קורסת. היא קורסת בגלל שחיתות, ובגלל שאין אף אחד שמצליח לנהל אותה. הלירה הלבנונית איבדה 90% מערכה, יש בה מחסור חמור בדלק ובחשמל, ומחצית מהאזרחים חיים מתחת לקו העוני. בימים הקרובים נדע האם מישהו מגיע לסייע לאזרחי לבנון, ומי ימלא את הוואקום השלטוני שנוצר בלבנון. 

איך להתייחס למה שקורה בלבנון? לפי המיקוד הערכי והעסקי שלך.

לבנון הוקמה בשנת 1920 בסוף מלחמת העולם השנייה, בהסכם "סייסקסי-פיקו", אשר חילק את השליטה במזרח התיכון בין בעלות הברית. על חורבותיה של האימפריה העותומאנית צוירו באופן שרירותי גבולותיה של המדינה 'לבנון', תחת שלטון צרפתי, שבתוכם היה בזמנו רוב לנוצרים המרונים, אך היו בה גם מוסלמים סונים, מוסלמים שיעים, ארמנים ואפילו יהודים. כל אלו היו צריכים להפוך בן לילה ל'מדינת לאום'.  האם זה אפשרי?  תגידו אתם.  

מה שמשותף לרוב הלבנונים הוא שרובם סוחרים, וזה היה הבסיס לשיתוף הפעולה. בשנים הראשונות הייתה לבנון גם אטרקציה תיירותית לתיירים מארץ ישראל. בשנות החמישים והשישים היה "תור הזהב" של ביירות,  שנקראה פריז של המזרח התיכון. בין הסמלים של לבנון אפשר לציין את הזמרת פיירוז, את המשורר והסופר חליל ג'יבראן, ואת המטבח הלבנוני, אשר כולל כמובן חומוס משובח, תבשילי ומתבלי שעועית, סלט טאבולה והמנה הלאומית – 'קיבבה'. המשקה הלאומי הוא ערק.  בשנים האחרונות לבנון היא אחת המדינות המובילות בתחום מוזיקת הפיוז'ן – שילוב בין מוזיקת פופ ומקצבים ערביים. 

אז למרות כל המתיחות שיש בין ישראל ובין הקבוצות השונות שהשתלטו על דרום לבנון, האם יש לנו אפשרות לפרגן ללבנון או לחזק את אזרחיה? להזכיר כמה מהדברים הטובים שבה? 

👈 "בקרוב הודעה חשובה"

זו אולי כבר 'חדשה ישנה', אבל זו הזדמנות ללמוד משהו על איך יוצרים סקרנות, וגם להשתמש בזה בתוכן שלכם. 

לפני ימים ספורים הפרשן הפוליטי עמית סגל פרסם הודעה בעמוד הפייסבוק שלו: "מחר ב-11:00 בבוקר אפרסם הודעה חשובה". (קצת בדומה ל"בשמונה בערב ראש הממשלה ימסור הודעה חשובה"). נדמה לי שגם סגל עצמו לא ציפה לאפקט ולמה שיקרה אחר כך. כותרות באתרי חדשות וחרושת של שמועות. האם הוא עובר לפוליטיקה? האם הוא פורש? האם קיבל תפקיד חדש?

יום למחרת התבהרה התמונה: סגל מוציא לאור ספר חדש על הפוליטיקה הישראלית. אי אפשר היה לצפות ליחסי ציבור טובים יותר…

שמתי לב שכותרות שחסרים בהן פרטים מעוררות בנו סקרנות. הכותרות של החדשות באתרי החדשות מלמדות אותי שהשמטת הפרטים החשובים בכותרת ה"הודעה", היא זו שמושכת את הקוראים ללחוץ להמשך קריאה.

לדוגמה: לפני כשבוע פורסמה באתר חדשות כלשהו כותרת: יאיר נתניהו ישלם רבע מיליון שקלים לעורך וואלה לשעבר, אבי אלקלעי".  כשעה אחר כך התחלפה הכותרת: "זה הסכום שיאיר נתניהו ישלם לעורך וואלה!".
אפשרות אחרת הייתה 'להשמיט' פרטים אחרים במשפט: "זה האיש שיאיר נתניהו נדרש לשלם לו רבע מיליון שקלים בגין פרסום 'לשון הרע'. 
עוד אפשרות לכותרת ש'מסתירה' בתוכה פרט חשוב יכולה להיות כזו: "זו הסיבה שבגללה נדרש יאיר נתניהו לשלם רבע מיליון שקלים לעורך וואלה! לשעבר". 

אז בין אם מדובר ב"הודעה חשובה" באמת, או בבדיחה על ה"סערה ברשת" שעורר הפוסט של עמית סגל, אתם מוזמנים להכריז על "הודעה חשובה" שאתם מתכוונים למסור לעוקבים שלכם. בקרוב. 

👈 ג'וקים, ברחשים וחרקים אחרים…

בכל קיץ, לצד כל הדברים הטובים שבאמת חובה לכתוב עליהם (גלידות, ים, חופש, אטרקציות וסרטים אווריריים) יש גם נוכחות גוברת לכל מיני חיות גועליות, שרוב הציבור ממש לא סובל…

זו הזדמנות לדבר על פוביות (איך אתם מגיבים לג'וק בבית? ) ועל ההתעמתות עם פוביות, 
זו הזדמנות לדבר על פתרונות אקולוגיים, או על דרכים יעילות אחרות להימנע ממצבים כאלה. 
(למשל – איך לאחסן פירות ומזון יבש בדרך שלא ימשכו אליהן חרקים ומעופפים?) ואולי גם על רגש ה'גועל' באופן כללי. למה הוא נחוץ?

לא מזמן ראיתי מגוון אקססוריז מעוצבים לבית שעליהם מתנוסס גו'ק ענקי, או חרקים אחרים. מה זה הטרנד הזה? מאיפה הוא בא? דברו עליו, אם זה התחום שלכם. 
זכרו שהקהל שלכם אוהב לקרוא תוכן שיעזור לו להתמודד עם בעיה, תוכן שיעזור לו להבין את עצמו או את הקרובים שלו, או פשוט להתעדכן בנושא שקרוב ללבו. 

הטרנד החדש ?

השראה מימים מיוחדים בשנה

ימים מיוחדים בשבוע הקרוב: מחר (שישי) הוא יום הקבב,  ראשון, 11 ליולי, הוא "יום אוכלוסיית העולם", ומטרתו להשב את תשומת הלב העולמית לסכנות בפיצוץ האוכלוסין העולמי. בשני 12 ליולי, זה היום ללמוד איך לפתוח בשיחה חדשה, ולהימנע משתיקה מביכה.  רביעי 14 ליולי הוא יום המודעות לכרישים, ויום חמישי הבא יהיה "יום הנקניקיה"

כדאי לכם להיכנס לאתר  Days of the year. כדי להכיר ימים מיוחדים נוספים, ולבדוק לאיזה יום אתם מתחברים. 

👈 יום שני – יום הפשטות (Simplicity)
פשטות היא אחד הערכים שאני מאד מתחברת אליהם.  אני מאמינה שלמרות שאנחנו חיים בעולם מתקדם ומתוחכם, כולנו, ממש כמו ילדים, יכולים ליהנות מדברים פשוטים לא פחות מאשר מדברים יקרים או קשים להשגה. 
"שנת הקורונה" הראתה לי במלוא העוצמה, עד כמה קל לנו ליהנות מפיקניק משפחתי, או מחופש שכולל בילוי בגינה ציבורית, משחקי מים, סרט טלוויזיה ועבודת יצירה. 
מה גורם לנו ליהנות מדברים באמת? מאילו דברים פשוטים אתם נהנים? מה אתם ממליצים לעוקבים שלכם? איזה אנשים אתם מעריכים או שואבים מהם השראה, בזכות הפשטות שבה הם חיים את החיים?

הפשטות יכולה להתבטא גם בדרך אחרת – האם יש לך עצה שיכולה לעזור לעוקבים שלך לפשט תהליכים? האם יש לך רעיון איך לפשט את התקשורת עם הלקוחות שלך? האם יש משהו מסובך להבנה שהלקוחות שלך לא מבינים, ויש לך אפשרות לפשט אותו עבורם?

👈 יום שלישי, 13 ליולי, הוא יום הגיקים. 
א
ני מוכרחה להודות, שאני מאד מחבבת גיקים. 
אחד הדברים שאני אוהבת אצל גיקים, הוא שרובם מאד מודעים לעצמם. הם יודעים מה הם ומי הם, הם לא מתביישים בחריגות שלהם, ולא פעם מתחברים לקהילות סביב נושאים שמעניינים אותם. 
לכן, אם בקהל שלכם יש 'גיקים', ויש לכם שירות או מוצר שמתאים להם – שיחקתם אותה. הרבה יותר קל לבנות קהל כאשר האנשים בקהל היעד כבר נמצאים בקהילה קיימת ופעילה, ויש לך מושג איפה 'לתפוס אותם' (און ליין או אוף ליין). 

אם אתם גיקים בעצמכם – צאו מהארון! ספרו על הגיקיות שלכם ועל התחושות שלכם, שתפו בפתיחות ב'תכונות' המיוחדות, בטוב וברע. 

אם אתם עוסקים באימון או טיפול – אפשר להתייחס לאתגרים ספציפיים שמאפיינים 'גיקים', ועל פתרונות אפשריים או 'סיפורי מקרה'. 

זה היום להתייחס גם לכל מה שגיקים אוהבים – מדע בדיוני ופנטזיה, קומיקס, גיימינג ועוד

Geek day

השראה מימים מיוחדים בהיסטוריה

ניקולה טסלה - נולד ב-10 ביולי 1856

ניקולה טסלה נחשב לאחד מגדולי הממציאים בכל הזמנים. הוא פיזיקאי, מהנדס חשמל וממציא אמריקאי ממוצא סרבי. 
טסלה המציא את הגנרטור, וביסס את המעמד של "זרם החילופין" המאפשר העברת חשמל על פני מרחקים ארוכים (מה שהיום משמש לצורך אספקת חשמל לבתים), נורות חשמליות ללא חוט להט, חידושים בתחום המכ"מ והרנטגן, אולם עיקר המוניטין שלו היום יצא לו בזכות המצאת המכונית החשמלית. ובעיקר, בזכות המחווה של חברת טסלה, המייצרת את המכונית החשמלית הפופולארית ביותר, וקרויה על שמו של טסלה, אשר המציא את המכונית החשמלית עוד בשנות ה-30 של המאה ה-20. 

איך היינו חיים היום ללא חשמל?  (אפשר לשאול את תושבי לבנון…). תודה לטסלה! 

 
 
👈 ב- 14 ביולי 1789 המון פריזאי הסתער על כלא הבסטיליה שהפך לסמל המהפכה הצרפתית, ולימים הפך "יום הבסטיליה" ליום העצמאות של צרפת. למהפכה הצרפתית הייתה השפעה על העולם המודרני כולו, שכן היא הביאה לסיום המלוכה ובחינה של מודלים חדשים אשר הגיעו בעקבות "עידן הנאורות" וההשכלה. בעקבות רעיונות אלו ביקש המעמד השלישי שוויון וחוקה, ולמרות ניסיונות השלטון המלוכני לדכאו, יצא ההמון לרחובות וכבש את הבסטיליה – סמל השלטון.
תאריך זה הוא הזדמנות להתייחס לערכי המהפכה הצרפתית, חירות – שוויון – אחווה, וגם לכל מה שנחשב 'פרנקופילי', כמחווה לעם ולתרבות הצרפתית, אשר חוגגים היום. יש לכם מה לומר על מטבח צרפתי, אופנה צרפתית, יין צרפתי, קולנוע צרפתי, אמנות צרפתית ואולי אפילו נשיקה צרפתית…?
 
ה-14 ביולי - קלוד מונה

השראה מספר : Crushing It מאת גארי ויינרצ'וק (הידוע כ- GaryV)

גארי V הוא אחד מיוצרי התוכן המוכרים והופופולאריים. הוא כתב את הספר  Crush it, אשר עזר לאנשים שרצו להפוך לכוכבי רשת כדי לקדם אג'נדות שחשובות להם, או כדי לקדם את העסק שלהם. 
ב-2020 הוא כתב את הספר  Crushing it, שבו שזורות הרבה מאד דוגמאות מקוראי הספר, יוצרי תוכן אחרים אשר הלכו בעקבות ההמלצות שקראו בספר, והצליחו בגדול! 
אחת מהן היא בריטני קסטרו (Britney Castroo), יועצת פיננסית צעירה אשר קראה את הספר "קראש איט" בזמן שעוד הייתה שכירה, אבל החליטה שהיא רוצה לעזור לנשים צעירות, בגילאי 30 -40, לתכנן את העתיד הפיננסי שלהן, בלי שיש להן היום ידע או כסף להשקעה. 
בריטני פתחה עמוד פייסבוק, טוויטר וערוץ יוטיוב, ופשוט התחילה להעלות תכנים קלילים, בטון אחר לגמרי מכל מה שנהוג למצוא היום בעולם התוכן הפיננסי. 
בריטני מספרת שהיא קיבלה הרבה מאד ביקורת מקולגות שלה, אבל הקהל שלה עף על זה. היא אמרה שהיא לא התייחסה לביקורת, כי רובם הגיעו מגברים לבנים, והקהל שלה מורכב מנשים צעירות, בעיקר היספאניות, שלא מבינות בפיננסים. 

בריטני העלתה תכנים במשך שנתיים וחצי, עד שהיא התחילה להרוויח מהתוכן שלה. היום בנוסף להיותה יועצת פיננסית לנשים, היא גם מלמדת עסקים איך ליצור את התוכן שלהם ולשווק את עצמם, וכמו כן היא מוזמנת להרצות בתשלום בכל מיני כנסים בנושאי פיננסים. 

 

מה עוד לא לימדו אותך על שיווק?

 

בדרך כלל מדברים בשיווק על מה לעשות כדי למשוך את הלקוחות שלכם –
אבל איך תמשכו את עצמכם לשווק בכיף ובהנאה?

במקום לכתוב במאמץ ומתוך תחושת אילוץ ומועקה – התוכן יכול להפוך להיות חלק מהשליחות שלך. 
הצעד הראשון לשינוי מתחיל בהרשמה כאן !


צרו עמי קשר  לייעוץ נוסף (שיחה ראשונה מתנה! ) 

 

המלצה לקריאה נוספת   

לפוסט הזה יש תגובה אחת

כתיבת תגובה